156 tys. zł dofinansowania otrzymają opolskie kluby na organizację imprez sportowych w drugim półroczu 2010 roku. To kropla w morzu potrzeb. Chciały bowiem aż 365 tys. zł
Co prawda miasto wyda na ten cel ponad 40 tys. zł więcej niż w pierwszym półroczu, ale to i tak tylko niewielka część potrzeb. Kluby, towarzystwa i organizacje sportowe wnioskowały o dofinansowanie w wysokości ponad 365 tys. W związku z tak dużym zainteresowaniem komisja wprowadziła kilka dodatkowych kryteriów podziału pieniędzy. – Pod uwagę braliśmy m.in. rangę imprezy, jej znaczenie, dostępność dla mieszkańców, ocenę wcześniejszych edycji czy to, jak dany organizator rozliczał się z nami w poprzednich latach – wymienia zastępca naczelnika wydziału sportu i turystyki urzędu miasta Stefan Zdziechowski. – Za wszystkie kryteria przyznawaliśmy punkty, a na tej podstawie rozdzieliliśmy pieniądze – dodaje.
W sumie o dofinansowanie starało się 14 klubów i organizacji, które złożyły 22 wnioski. Dwa z nich zostały odrzucone ze względów formalnych. – Pierwszy to projekt „Wakacje w siodle” organizowany prze Klub JeĽdziecki „Ostroga”; to bardziej cykl szkoleniowy dla dzieci i młodzieży niż impreza sportowa, dlatego został odrzucony. Z kolei drugi to projekt „Opole Biega” Fundacji „Światło z Małego Rynku”, który dotyczył aż trzech imprez. Nawet gdybyśmy zdecydowali się wesprzeć jedną z nich, nie wiadomo, o jakich kwotach jest mowa – tłumaczył decyzję Zdziechowski.
Jako że najważniejszymi i najbardziej prestiżowymi opolskimi imprezami w drugim półroczu będą mistrzostwa Polski seniorów w podnoszeniu ciężarów organizowane przez Budowlanych oraz żużlowy półfinał mistrzostw Europy par organizowany przez Kolejarza, obie imprezy otrzymały całość kwot, o jakie wnioskowały, czyli 40 tys. (Budowlani) i 25 tys. (Kolejarz).
Z pozostałych 18 imprez wsparcie dostała jedynie „12”, która otrzymała najwięcej punktów (patrz ramka). Dofinansowania z miasta nie otrzymały za to żużlowy Memoriał im. Gerarda Stacha, opolska liga siatkówki mężczyzn, mistrzostwa o Puchar Prezydenta w pływaniu, XIII Otwarte Ogólnopolskie Mistrzostwa Opola „Masters”, mistrzostwa Opola w tenisie stołowym i jubileuszowy Bieg św. Huberta. – W komisji prowadziliśmy burzliwą dyskusję na temat wysokości wsparcia, analizowaliśmy także m.in. kosztorysy poszczególnych imprez i ewentualnie co organizatorzy mogą załatwić we własnym zakresie, a na co pieniądze są im niezbędne – kończy zastępca naczelnika.
¬ródło: Gazeta Wyborcza Opole