Minęło 50 – lat!

0
966

Jeśli w 2010 r. obchodzimy 50-lecie żużla w Opolu, to dokładna data tej rocznicy przypada dzisiaj – 16 czerwca 2010 r.

50 lat temu – 16 czerwca 1960 r. w Opolu, na świeżo odbudowanym torze, na tor wyjechały w towarzyskim spotkaniu zespoły mistrza Polski Włókniarza Częstochowa i wicemistrza, czyli Górnika Rybnik.

Były to też pierwsze zawody żużlowe zorganizowane przez działaczy Kolejarza, którzy wcześniej ograniczali się do imprez tzw. małego żużla, bo mecz pomiędzy Gwardią Katowice i Rudą Hvezdą Praha w 1957 r. zorganizowała Gwardia Opole.

Zaczęło się uroczyście. Najpierw Ewald Krasoń – przewodniczący WK-FiT dokonał w obecności 5000 widzów otwarcia toru. Potem zawodnicy wyjechali na tor. Po dwunastu biegach górą byli wicemistrzowie – zespół z Rybnika.
Nowy tor podobał się gościom. Świeżo ułożona nawierzchnia powodowała, że był dosyć miękki i na takim lepiej radzili sobie Górnicy, którzy wygrali dziewięć biegów, przy trzech remisach, oraz cały mecz 48:23. Najwięcej emocji było w jedenastym wyścigu wygranym przez Maja przed Idzikowskim, Kuciakiem i Berlińskim. A Stanisław Tkocz został trzecim rekordzistą toru z czasem 77,5 sek.

Poniżej portal KolejarzOpole.pl przedstawia archiwalne wyniki, bieg po biegu z tego meczu oraz kilka zdjęć: dwa wykonane z murawy wewnątrz toru przez świadka tamtych wydarzeń, sędziego ZO PZM w Opolu Macieja Wróblewskiego oraz jedno wykonane przez reportera Trybuny Opolskiej J. Grzegorzewicza przedstawiające start do pierwszego biegu – tego, który zapoczątkował historię trwającą już pół wieku – 50 lat, które mija właśnie dzisiaj.

zuzel opole

zuzel opole

zuzel opole

Wyniki z pierwszego meczu zorganizowanego przez Kolejarza Opole (*.pdf)
Zobacz!

Więcej szczegółów z historii Kolejarza znajdziecie w książkach „Na Kolejarskim Torze” Henryka Malisza, które do nabycia są przed zawodami w Opolu. Można je też zamawiać przez internet pisząc e-mail na adres historiakolejarza@o2.pl

Komentarze

komentarzy