Odcinkowa Historia Kolejarza – Pierwszy sezon ligowy

0
614

Pierwszy sezon ligowy Kolejarza Opole – 1961

Początki ligowych potyczek żużlowców z Opola opisałem w książkach pod tytułem „Na Kolejarskim Torze”, ale od tego czasu udało się dotrzeć do nowych dokumentów i w związku z tym kilka ciekawostek poniżej.

Opolanie występy ligowe rozpoczęli pojedynkiem z nieistniejącą już drużyną Śląska Świętochłowice. Wbrew temu co wynikałoby ze sprawozdań prasowych mecz ten nie zakończył się rezultatem 19:53, a 20:58. Skąd ta różnica… trudno powiedzieć. Może zniecierpliwiony wysokim prowadzeniem gości sprawozdawca wyszedł ze stadionu po 12 biegach, a może nie zauważył, że ówczesna tabela po dwunastu wyścigach z ustaloną obsadą przewidywała jeszcze jeden bieg nominowany… W każdym razie zgodnie z protokołem sędziowskim mecz zakończył się wynikiem 20:58.

Zestawienie zawodników punktujących w tym i pozostałych meczach w 1961 r. podano w załączniku, ale z kronikarskiego obowiązku odnotujmy osoby, które poza zawodnikami brały udział w tym historycznym widowisku: sędzią głównym pod nieobecność pana Haberko z Katowic, za zgodą obu zespołów, był kierownik sekcji żużlowej Kolejarza Stefan Peciak, kierownikiem zawodów – Mieczysław Puchalak – Kolejarz jeżdżący w wyścigach ulicznych, a na torze na maszynach przystosowanych, sekretarzem zawodów – Stanisław Adamczyk, kierownikiem chronometrażu – Józef Podżus, kierownikiem parku maszyn – Henryk Hawryluk, a lekarzem zawodów dr Lorenz.

W pierwszym meczu ligowym opolanie nie wygrali żadnego biegu. Natomiast pierwszym zawodnikiem, który wygrał wyścig ligowy dla Kolejarza był Czesław Safian, zwycięzca piątego wyścigu w wyjazdowym meczu w Zielonej Górze w dniu 15.04.1961 r. Safian wygrał ten wyścig przed kolegą klubowym Krzysztofem Grzesiakiem, trzeba jednak dodać, że obaj zielonogórzanie zanotowali upadki i do mety nie dojechali.

Pierwsze zwycięstwo w biegu, w którym do mety dojechali czterej zawodnicy, odniósł 23.04.1961 r. w meczu ze Spartą Śrem Stanisław Skowron, było to w wyścigu inaugurującym zawody. Zaraz potem w trzecim biegu wygrał swój pierwszy start Bogumił Grudziński i potem ta para przez wiele lat liderowała opolskiej drużynie.

A drużyna Kolejarza w 1961 r. składała się głównie z zawodników pozyskanych z innych klubów, których uzupełniali miejscowi motocykliści sekcji wyścigowej Kolejarza. Najliczniejsza grupa zawodników pochodziła z Wrocławia: byli to Stanisław Skowron, Bogumił Grudziński, Krzysztof Grzesiak, Leszek Śluzar i Rudolf Filip. Czesław Safian miał za sobą starty w Bydgoszczy, Michał Czerny w Czeladzi, a Jan Kubica w Ostrowie Wlkp. Pozostali zawodnicy to już opolanie. Część z nich zdobyła licencje wcześniej, niektórzy dopiero w trakcie sezonu; np. sędzia Zbigniew Najwer odnotował w protokole z meczu Kolejarz – Legia Krosno, że po tym meczu wystartowało kilku zawodników z zamiarem uzyskania licencji, jednak tylko jeden zmieścił się w wyznaczonym limicie czasu i uzyskał licencję. Był to Eryk Gandyra, a jego czas wynosił 94,4 sek. Natomiast przed tym meczem gospodarze zgłosili do startu Romana Kołodzieja, który jednak nie legitymował się odpowiednią licencją i nie został dopuszczony do startów. Czy póĽniej wystartował – na razie nie wiadomo, w 1961 r. jednak na pewno nie.

Cały rok to pasmo porażek Kolejarzy. Nic dziwnego biorąc pod uwagę, że, jak wspomina Krzysztof Grzesiak, większość sprzętu pochodziła ze zlikwidowanego rok wcześniej Kolejarza Rawicz. Najlepszy motocykl miał Stanisław Skowron i on był zdecydowanym liderem zespołu. Motocykle innych były słabsze i ich wyniki odpowiednio gorsze. Jednak w drugiej połowie sezonu opolanie jeĽdzili coraz lepiej i do pierwszej wygranej mogło dojść już w meczu ze Startem Gniezno, gdy przed ostatnim biegiem opolanie przegrywali tylko dwoma punktami. Niestety Stanisław Skowron miał defekt i z wygranej wyszły nici.

Jednak na koniec udało się wygrać mecz. Ostatnie spotkanie w Opolu zakończyło się historyczną wygraną zawodników Kolejarza nad Zgrzeblarkami Zielona Góra 46:30. Trochę szczęścia mieli w tym wszystkim gospodarze, ponieważ goście nie wyjechali na start do 12 i 13 biegu wobec, ich zdaniem, krzywdzących zielonogórzan decyzji sędziego. Chodziło o to, że we wcześniejszych biegach zawodnicy z Zgrzeblarek byli kilka razy wykluczani za niebezpieczną jazdę, a ponieważ zawody sędziował miejscowy sędzia, pan Ernest Klimek z Ozimka (sędzia wyznaczony przez PZM nie przyjechał na zawody), goście uznali, że sędziowanie nie było bezstronne, wycofali się po 11 wyścigu, a kierownik drużyny pan Dominiczak złożył protest. Dwa ostatnie biegi Kolejarze odjechali tylko we dwójkę i ze stanu 36:30 zrobiło się 46:30. PZM po wyjaśnieniach sędziego protestu nie uznał i tak mecz zakończył pierwszym sukcesem opolan.

I to tyle w skrócie o pierwszym sezonie ligowym Kolejarza Opole. Więcej informacji znajduje się w książeczkach „Na Kolejarskim Torze”, które będą do nabycia na stadionie od Memoriału Gerarda Stacha.

Wyniki opolskich zawodników w sezonie 1961 (*.pdf)
Zobacz!

Henryk Malisz

nto1

Relacja „Trybuny Opolskiej” z pierwszego w historii ligowego meczu Kolejarza

nto
A tak „Trybuna Opolska” opisała pierwsze w historii ligowe zwycięstwo „Kolejarzy”

Komentarze

komentarzy