Po raz pierwszy w plastronie Kolejarza

0
1216

Portal KolejarzOpole.pl, jako pierwszy przedstawia fotografię żużlowej drużyny Kolejarza Opole, wykonaną tuż po jej pierwszym w historii meczu.
___

W bieżącym roku w Opolu odchodzimy 50-lecie startów na torze żużlowców Kolejarza Opole. Pierwszy występ drużyny miał miejsce w 1960 r. Jednak dzisiaj przesuwamy tą datę jeszcze o dwa lata.

Żużel w klubie Kolejarz rozpoczęto organizować w 1957 r. Od tego roku motocykliści Kolejarza, poza wyścigami drogowymi, rozpoczęli starty na torze. W Kolejarzu nie było wówczas prawdziwych żużlówek i startowano na tzw. maszynach przystosowanych, czyli popularnych wówczas WFM-kach dostosowanych do jazdy torowej m.in. poprzez demontaż zbędnego osprzętu.

W kolejnym roku nastąpił pierwszy start drużyny. Zdarzenie to miało miejsce daleko od Opola, aż w Elblągu. Tam właśnie 29 czerwca 1958 r. Kolejarz Opole w meczu małego żużla pokonał zespół LPŻ Elbląg 29:24. Z tego meczu pochodzi publikowane poniżej zdjęcie, na którym po raz pierwszy zawodnicy występują w plastronach Kolejarza.

Kolejarz Opole 1957

Drużyna Kolejarza Opole po pierwszym meczu w historii

Na zdjęciu od prawej strony: Józef Podżus – działacz Kolejarza Opole, obok niego Robert Nanowski (4 punkty w meczu), nazwiska zawodnika siedzącego przed nim na motocyklu nie udało się ustalić, następny w białym kasku Mieczysław Puchalak (2 pkt), obok niego w białej bluzce stoi pani Peciak – żona Stefana Peciaka – kierownika sekcji motorowej, pomiędzy nią, a Puchalakiem stoi z tyłu Mieczysław Maruszczak (7 pkt), na lewo od pani Peciak na motocyklu siedzi w plastronie Tadeusz Kurylak (6 pkt), za nim w lewo też z plastronem Andrzej Jarosz (2 pkt) i całkiem z lewej strony siedzi na motocyklu Jerzy Molin (9 pkt).

Zdjęcie to stanowi uzupełnienie historii Kolejarza Opole w latach 60-tych, która została wydana w formie książkowej przez Henryka Malisza. Książki są do nabycia na stadionie przed każdym meczem żużlowym. Można też zamawiać przez internet; adres e-mail historiakolejarza@o2.pl. Autor prowadzi sprzedaż wysyłkową.

Komentarze

komentarzy