Pod znakiem pobijania kolejnych rekordów upłynął czwartkowy półfinał Indywidualnych Mistrzostw Polski w Opolu. Tomasz Gollob, który wzbudzał największe zainteresowanie wśród fanów nie był jednak głównym bohaterem wieczoru. Mistrza Świata przyćmili m.in. fenomenalni członkowie młodzieżowej kadry Polski.

Pierwszy ze wspomnianych rekordów to wspaniała frekwencja. Mimo iż zawody rozegrano w środku tygodnia trybuny opolskiego stadionu pękały w szwach. Rewelacyjna obsada zawodów przyciągnęła na Wschodnią największe od ponad dekady tłumy.

Początkowa faza zawodów mogła się podobać. Przygotowany nieco pod dyktando pogody (tydzień ulewnych deszczów) tor sprzyjał walce. Zawodnicy notowali także rewelacyjne czasy.

W biegu czwartym na torze pojawił si po raz pierwszy Tomasz Gollob. Niestety jak się okazał czternaście lat rozbratu z opolskim owalem nie wyszło na dobre Mistrzowi Świata. Pierwszy ze swoich biegów Gollob zakończył przedwcześnie rezygnując z jazdy po trzech okrążeniach.

Po szybkiej korekcie sprzętu najlepszy żużlowiec świata zaprezentował się zgoła odmiennie. Po starcie znalazł się na drugiej lokacie, jednak jeszcze podczas pierwszego okrążenia wysforował się na prowadzenie. Tego nie oddał już do końca, choć blisko był Adam Skórnicki. Co ciekawe mimo jazdy w kontakcie Gollob zdołał przy okazji poprawić o dwie dziesiąte sekundy już siedmioletni rekord toru należący do Adama Czechowicza.

Kolejne biegi były równie szybkie, choć stoper chronometrażysty uparcie wskazywał 61 sekund. Niestety po drugiej serii tempo zawodów znacznie spadło. W nawierzchni utworzyły się koleiny, które nie pozostały bez wpływu na jakość widowiska.

W dwunastej gonitwie Mistrzowski kunszt zaprezentował Gollob, który postanowił łuki toru przy Wschodniej pokonywać… bez gazu. Co ciekawe nietypowe podejście nie tylko dało mu pewne biegowe zwycięstwo, ale i… rewelacyjny czas.

Jak się okazało rekord Golloba nie przetrwał zbyt długo. W siedemnastym wyścigu cztery okrążenia w rekordowym czasie pokonał Patryk Dudek. Młody zawodnik przez całe zawody prezentował się doskonale i gdyby nie wpadka w biegu numer osiem z pewnością liczyłby się w walce o zwycięstwo. Co ciekawe, Patryk właśnie na opolskim torze stawiał swoje pierwsze żużlowe kroki, gdy w barwach opolskiej drużyny startował jego ojciec Sławomir.

Nieco walki przyniosły jeszcze biegi 18 i 19. Najpierw świetnym atakiem przy kredzie Gapińskiego minął Protasiewicz. A póĽniej kapitalną walkę stoczyli między sobą Tomasz Gollob i Maciej Janowski.

Aż trzy odsłony miał natomiast bieg dwudziesty. Trzy punkty musiał zdobyć broniący tytułu Indywidualnego Mistrza Polski Janusz Kołodziej, który w Opolu startował przeziębiony. Zawodnik Unii Leszno był bardzo bliski zrealizowania planu, jednak na trzecim okrążeniu w skutek zerwania łańcucha na tor upadł Szymon Kiełbasa. Bieg został przerwany i Kołodziej musiał ponownie walczyć o miejsce w finałowy turnieju. Powtórka okazała się jednak równie pechowa dla Mistrza kraju. Tuż po starcie Kołodziej stracił panowanie nad swoją maszyną i musiał ratować się przed spotkaniem z bandą.

Po dwudziestu biegach okazało się, że o ostatnim – rezerwowym miejscu w finale zdecyduje bieg dodatkowy pomiędzy Adamem Skórnickim i Szymonem Kiełbasą. Wygrał bardziej doświadczony zawodnik Unii Leszno.

Ogromne zainteresowanie kibiców oraz udane zawody muisały się podobać – Świetne zawody. Dlatego uważam, że takie turnieje powinny odbywać się w Opolu. Gdybyśmy jechali w ekstralidze nie było by tylu ludzi, a tak opolanie mają lokalne święto – mówił po zawodach Piotr Świderski. W podobnym tonie wypowiadał się Tomasz Gollob, Mistrz Świata dodał jednak – Przydały by się inwestycje w stadion. Trudno nie zgodzić się z kapitanem Polskiej Reprezentacji. Zainteresowanie turniejem dobitnie potwierdza iż w Opolu jest ogromne zapotrzebowanie na żużel, stan opolskiego stadionu niestety od lat za nim nie nadąża.

Klasyfikacja końcowa:
1. P. Protasiewicz (2,3,0,3,3) 11
2. M. Janowski (3,2,3,2,1) 11
3. P. Dudek (3,0,3,1,3) 10
4. T. Gollob (D,3,3,2,2) 10
5. Pi. Pawlicki (2,2,3,3,0) 10
6. P. Świderski (3,3,2,1,1) 10
7. Prz. Pawlicki (0,2,2,2,3) 9
8. T. Gapiński (1,1,2,3,2) 9
– – – – – – – – – – –
9. A. Skórnicki (3,2,1,0,2) 8+3 – rezerwowy
– – – – – – – – – – –
10. Sz. Kiełbasa (1,3,2,2,W) 8+2
11. A. Miedziński (1,1,1,1,3) 7
12. R. Miśkowiak (2,1,0,D,2) 5
13. J. Kołodziej (2,1,1,1,W) 5
14. D. Pytel (0,0,D,3,1) 4
15. Ł. Jankowski (1,D,D,D,0) 1
16. M. Nowaczyk (D,U,1,0,0) 1

Bieg po biegu:
1. A. Skórnicki, P. Protasiewicz, Sz. Kiełbasa, Prz. Pawlicki
2. P. Dudek, Pi. Pawlicki, A. Miedziński, D. Pytel
3. M. Janowski, R. Miśkowiak, Ł. Jankowski, M. Nowaczyk (D)
4. P. Świderski, J. Kołodziej, T. Gapiński, T. Gollob (D)
5. T. Gollob, A. Skórnicki, A. Miedziński, Ł. Jankowski (D)
6. P. Protasiewicz, Pi. Pawlicki, J. Kołodziej, M. Nowaczyk (U)
7. P. Świderski, Prz. Pawlicki, R. Miśkowiak, D. Pytel
8. Sz. Kiełbasa, M. Janowski, T. Gapiński, P. Dudek
9. Pi. Pawlicki, T. Gapiński, A. Skórnicki, R. Miśkowiak
10. M. Janowski, P. Świderski, A. Miedziński, P. Protasiewicz
11. P. Dudek, Prz. Pawlicki, J. Kołodziej, Ł. Jankowski (D)
12. T. Gollob, Sz. Kiełbasa, M. Nowaczyk, D. Pytel (D)
13. D. Pytel, M. Janowski, J. Kołodziej, A. Skórnicki
14. P. Protasiewicz, T. Gollob, P. Dudek, R. Miśkowiak (D)
15. T. Gapiński, Prz. Pawlicki, A. Miedziński, M. Nowaczyk
16. Pi. Pawlicki, Sz. Kiełbasa, P. Świderski, Ł. Jankowski (D)
17. P. Dudek, A. Skórnicki, P. Świderski, M. Nowaczyk
18. P. Protasiewicz, T. Gapiński, D. Pytel, Ł. Jankowski
19. Prz. Pawlicki, T. Gollob, M. Janowski, Pi. Pawlicki
20. A. Miedziński, R. Miśkowiak, J. Kołodziej (W), Sz. Kiełbasa (W)

Bieg dodatkowy:
21. A. Skórnicki, Sz. Kiebłasa

NCD: Bieg 17. Patryk Dudek (60.1 s) – Nowy rekord toru.
Sędziował: Wojciech Grodzki
Widzów: ok. 7000

wyniki za espeedway.pl

Komentarze

komentarzy