bogumił grudziński

Sukcesy i medale

DMP:

1963 – brązowy medal
1970 – brązowy medal

Starty w Lidze Polskiej

  • Kolejarz Opole 1961 – 1962, 1965 – 1971
  • Sparta Wrocław 1963 – 1964

Statystyki w Opolu

Sezonów: 9
Meczów: 102
Biegów: 414
Punktów: 730
Średnia biegowa: 1.763 pkt/bieg

Bogumił Grudziński

ur. 24 maja 1939 w Bojowie, Polska

Choć był wychowankiem wrocławskiej Sparty, to w lidze zadebiutował dopiero w 1961 roku, w nowo powstałym Kolejarzu Opole. Zresztą opolskie barwy gościnnie reprezentował już rok wcześniej podczas towarzyskich zawodów. Wystąpił w pierwszym, historycznym meczu ligowym Kolejarza. Obok Stanisława Skowrona był wówczas najlepiej punktującym zawodnikiem.

Rok później wystąpił we wszystkich meczach Kolejarza, będąc jednym z liderów zespołu. Dobre występy na zapleczu ekstraklasy nie umknęły działaczom macierzystego klubu Grudzińskiego. Jeszcze w tym samym sezonie zdołał więc wystąpić w dziewięciu meczach Sparty. W 1963 roku „w pełni” wrócił do Wrocławia, zdobywając tam brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski, będąc przy tym solidnym zawodnikiem drugiej linii zespołu.

W 1965 roku, po dwóch latach spędzonych we Wrocławiu, po raz kolejny zasila drużynę Kolejarza. Tym razem zostaje w Opolu już do końca kariery. Ciągle był bardzo mocnym punktem, z roku na roku lepszej drużyny. W 1969 roku świętował z kolegami awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, niestety z powodu kontuzji nie uczestniczył w decydujących o awansie meczach. W 1970 roku był członkiem drużyny, gdy ta wywalczyła jedyny jak dotąd medal Drużynowych Mistrzostw Polski, choć nie był już wówczas czołową postacią drużyny.

Po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem młodzieży. Przez krótki okres czasu był też trenerem pierwszej drużyny Kolejarza. Na żużlu startował także jego starszy brat, Kazimierz.