henryk golec

Sukcesy i medale

DMP:

1970 – brązowy medal

Srebrny Kask:

1971 – XII miejsce

Starty w Lidze Polskiej

  • Kolejarz Opole 1968 – 1973

Statystyki w Opolu

Sezonów: 6
Meczów: 55
Biegów: 154
Punktów: 170 +2
Średnia biegowa: 1.117 pkt/bieg

Henryk Golec

ur. 29 września 1949, Polska

Wychowanek Kolejarza Opole. W rozgrywkach ligowych zadebiutował w 1968 roku podczas wyjazdowego spotkania w Świętochłowicach. Zdobył w nim także swoje pierwsze trzy punkty. Już po kilku miesiącach został powołany na zgrupowanie kadry młodzieżowej. W sumie w pierwszym sezonie kariery wystąpił w czterech spotkaniach, jednak nie powiększył swojego dorobku punktowego.

W kolejnym sezonie startował już znacznie częściej i miał spory udział w awansie opolskiej drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej. W decydującym o losach awansu meczu z Unią Leszno zdobył siedem punktów. Już po roku mógł cieszyć się z brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski, stanowiąc mocny punkt drugiej linii zespołu. W kolejnym, 1971 roku został sklasyfikowany na dwunastym miejscu w serii turniejów o Srebrny Kask.

Reprezentował kraj w różnego rodzaju testmeczach. W jednym z nich spisał się znakomicie. W 1971 roku podczas meczu Polska U-21 – Szwecja U-21 rozegranym w Lublinie zdobył dwanaście punktów, lepsi od niego byli jedynie Szczakiel, Plech i Jancarz. W pokonanym polu pozostawił takich zawodników jak Bernt Persson, Tommy Jansson, Tommy Johansson czy Bo Wirebrand.

W kolejnych rzadziej pojawiał się w składzie mocnego opolskiego zespołu. Karierę zakończył w 1973 jako zaledwie 24-letni zawodnik. W trakcie 6 sezonów wystąpił w ponad 150 biegach ligowych, jednak nigdy nie udało mu się dojechać do mety na pierwszym miejscu.