Punktów: 27
Średnia biegowa: 0.844 pkt/bieg

Herbert Czura

ur. 26 czerwca 1955, Polska

Starty na żużlu rozpoczynał w latach 70-tych. Przez cały czas trwania swojej kariery sportowej był zawodnikiem Kolejarza Opole. W lidze zadebiutował w roku 1974, nie zdobywając punktów. Na torze ponownie pojawił się jednak dopiero dwa lata później, osiągając w rozgrywkach pierwszej ligi średnią bliską jednego punktu na bieg. Awansował wówczas do pierwszego, historycznego finału Brązowego Kasku, zajmując w półfinale tej imprezy w Opolu szóste miejsce. W finale, rozegranym na torze w Łodzi na podium znalazło się dwóch reprezentantów Kolejarza – zwycięzca Alfred Siekierka i Marian Witelus, który zajął III miejsce. W stawce czternastu zawodników, Herbert z czterema punktami na koncie, uplasował się na dwunastym miejscu, wyprzedzając Krzysztofa Kwiatkowskiego ze Stali Toruń i reprezentanta gospodarzy Andrzeja Fisiaka. Z dobrej strony prezentował się również w testmeczach z drużynami węgierskiego Borsodi Miszkolc i czechosłowackiej Tatry Koprivnica, zdobywając odpowiednio osiem punktów w czterech startach i siedem w trzech biegach. Wspólnie z drużyną Kolejarza w składzie Witelus, Raba, Siekierka, Goerlitz wywalczył ponadto drugie miejsce w Młodzieżowym Pucharze PZMotu.

W roku kolejnym w lidze prezentował się jeszcze lepiej, osiągając przyzwoitą już średnią 1,41 na bieg. Wystąpił w ćwierćfinale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Opolu, gdzie pojechał tylko w jednym biegu, zdobywając trzy punkty. Jak burza przeszedł ćwierćfinał Srebrnego Kasku, zwyciężając w Gnieźnie. Półfinał w Tarnowie ukończył na szóśtym miejscu z dziesięcioma punktami na koncie, co zagwarantowało mu awans do dwóch turniejów finałowych. Sześć punktów w Rudzie Śląskiej i pięć w Lublinie pozwoliły mu zająć ostatecznie jedenaste miejsce w tych zawodach.

Jeszcze w 1977roku, mając zaledwie 22 lata postanowił zakończyć swoją krótką żużlową karierę.