jacek brucheiser

Sukcesy i medale

MPPK:

1987 Ostrów Wielkopolski – 8 miejsce

IPP:

1986 Tarnów – 13 miejsce
1987 Gniezno – 15 miejsce
1988 Opole – 15 miejsce

Starty w Lidze Polskiej

  • Ostrovia(Iskra) Ostrów Wielkopolski 1979-1988,1991-1994,1997-1998
  • CemWap Opole 1995
  • Start Gniezno 1996

Statystyki w Opolu

Sezonów: 1
Meczów: 17
Biegów: 90
Punktów: 149 +5
Średnia biegowa: 1.711 pkt/bieg

Jacek Brucheiser

ur. 16 lipca 1959 w Ostrowie Wielkopolskim, Polska

Wychowanek Ostrovii Ostrów, w barwach której uzyskał licencję żużlową w 1979 roku. W latach ’80-ych był zdecydowanym liderem ekipy z Wielkopolski. Jest uważany za jednego z najbardziej zasłużonych żużlowców w historii klubu z Ostrowa. Zwłaszcza na torach drugoligowych był bardzo mocnym punktem drużyny, zostając z czasem kapitanem drużyny.

W swojej karierze zaliczył również krótki epizod w Gnieźnie, kiedy to wystąpił tylko w jednym biegu, oraz w CemWap-ie Opole. Do Opola trafił w 1995, ze średnią 1,711 był krajowym liderem drużyny, która zajęła niechlubną, ostatnią pozycję w lidze.

Karierę zakończył po roku 1998, w którym  to reprezentował rodzimą Iskrę Ostrów, w sezonie po którym spadała do ówczesnej II ligi (obecnej I ligi). Na torze pojawił się jeszcze w Turnieju Pożegnalnym Arkadiusza Matuszaka, który również występował w Opolu, oraz Piotra Kociemby w 2002 roku, podczas biegu „oldbojów”, kiedy oprócz niego na starcie stanęli również Franciszek Jaziewicz oraz Andrzej Maroszek. Na żużlu swoich sił próbował również jego syn Sebastian, który nie osiągał takich sukcesów w lidze jak ojciec.

Wśród indywidualnych sukcesów warto odnotować III miejsce w Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa w 1982 roku, kiedy uległ jedynie dwójce innych reprezentantów Ostrovii – Mirosławowi Ćwikle i Romanowi Tajchertowi. W tym samym roku stanął na drugim stopniu podium w zawodach o Młodzieżowe Mistrzostwo Okręgu Poznańskiego, przegrywając z zawodnikiem Unii Leszno Zenonem Kasprzakiem. Był również trzeci w Młodzieżowych Mistrzostwach Wielkopolski, gdzie zwyciężył, podobnie jak we wcześniejszych zawodach, Zenon Kasprzak. Jacek zamienił się natomiast miejscami na podium z Markiem Bzdęgą. W roku 1984, w Turnieju „Dzień Hutnika” w Świętochłowicach, stanął ponownie na najniższym stopniu podium, a lepszymi od niego byli tego dnia Andrzej Huszcza i Ryszard Czarnecki. Pierwsze zwycięstwo odniósł w Turnieju „Dzień Chemika”, tego samego roku na torze w Tarnowie, kiedy pokonał Bronisława Klimowicza i Henryka Jaska.

Pierwszą poważniejszą imprezą, w której Jacek odniósł sukces, był Memoriał Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego 1985 roku w Częstochowie, kiedy zajął trzecie miejsce, ulegając jedynie liderowi zespołu spod Jasnej Góry – Markowi Cieślakowi oraz Wiesławowi Pawlakowi z Falubazu Zielona Góra. Sukces ten powtórzył w roku 1988, tym razem przegrywając z innymi znakomitościami polskiego speedwaya – Ryszardem Dołomisiewiczem i Sławomirem Drabikiem. Rok później zwyciężył w Turnieju o Puchar Jerzego Najdrowskiego w Grudziądzu, za plecami zostawiając Piotra Żytę oraz Pawła Bukieja. W tym samym sezonie wygrał również Turniej o Puchar Klubu Kibica w Ostrowie, pokonując Andrzeja Huszczę i Zbigniewa Bizonia.

Największy sukces w karierze odniósł w roku 1993, kiedy to w prestiżowych zawodach o Łańcuch Herbowy w Ostrowie zajął III miejsce, przegrywając z Dariuszem Śledziem i Tomaszem Bajerskim. W zawodach rangi mistrzowskiej nie odnosił znaczących sukcesów.

Jacek obecnie jest toromistrzem ostrowskiego owalu i przygotowuje tor na imprezy żużlowe.