konrad libor

Sukcesy i medale

DMP:

1970 – brązowy medal

Starty w Lidze Polskiej

  • Kolejarz Opole 1965, 1968-1976, 1978

Statystyki w Opolu

Sezonów: 11
Meczów: 110
Biegów: 332
Punktów: 385.5 +11
Średnia biegowa: 1.194 pkt/bieg

Konrad Libor

ur. 14 listopada 1946 w Gosławicach, Polska

Urodził się w podopolskiej wsi Gosławice (wówczas Ehrenfeld), która dziś jest dzielnicą Opola. Licencję zawodniczą zdobył w 1965 roku, jako 19-latek. Zadebiutował w meczu z Polonią Piła, zdobywając jeden punkt. Przez kolejne dwa lata nie jeździł jednak na żużlu, gdyż odbywał służbę wojskową. W 1968 roku odnowił licencje i rok później wywalczył wraz z kolegami pierwszy w historii awans Kolejarza do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W debiutanckim sezonie w pierwszej lidze, razem z drużyną sięgnął po jedyny jak dotąd medal Drużynowych Mistrzostw Polski zdobyty przez opolski klub. Rok później nie tylko poprawił rezultaty w lidze, ale zdołał też awansować do finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, choć tylko w roli rezerwowego. W 1974 roku wraz z Franciszkiem Stachem wygrał w Ostrowie mistrzostwa par klubowych dla drugoligowców, zdobywając dwanaście punktów. Świetne występy notował jednak przede wszystkim w rozgrywkach ligowych. Ze średnią powyżej dwóch punktów na bieg, był jednym z głównych autorów ponownego awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. W kolejnym sezonie udało mu się awansować do półfinału Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zaliczył też dobry sezon w ekstraklasie, kończąc rozgrywki ze średnią 1,73 punktu na bieg.

W 1977 roku na jednym z treningów na początku sezonu zderzył się z mniej doświadczonym kolegą klubowym, w wyniku czego kilka dni spędził nieprzytomny w szpitalu. Było to powodem późniejszego zakończenia sportowej kariery tego zawodnika, choć w 1978 roku powrócił jeszcze na tor, ale już nie w takiej formie jak przed kontuzją. Aktualnie mieszka w Niemczech.