Punktów: 87 +8
Średnia biegowa: 1.203 pkt/bieg

Szczepan Kulczak

ur. 25 grudnia 1969 w Niechanowie, Polska

Licencję żużlową uzyskał w roku 1987 jako zawodnik Startu Gniezno. W tym samym roku zaliczył także debiut w oficjalnych zawodach, podczas jednej z rund Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, gdzie w jednym starcie wywalczył punkt. W lidze zadebiutował dopiero w kolejnym sezonie, a w wygranym spotkaniu ze Spartą Wrocław był nawet jednym z ojców zwycięstwa, zdobywając 7 punktów i bonus. W ostatnim sezonie startów w gronie juniorów zajął 10 miejsce w półfinale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. W całych zawodach zgromadził 8 punktów, pokonując m.in. Jacka Golloba, z którym przegrał jednak w biegu dodatkowym o miejsce rezerwowego w finale tych rozgrywek. Kulczak był wówczas czołowym zawodnikiem macierzystego Startu Gniezno w zawodach o MDMP, a wspólnie z Tomaszem Fajferem wywalczył srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Bardzo dobre wrażenie zrobił również w Turnieju o Puchar Polanexu w w Gnieźnie, gdzie w międzynarodowej obsadzie zajął 6 miejsce, ulegając m.in. Romanowi Jankowskiemu czy Ryszardowi Dołomisiewiczowi.

W swoim debiutanckim sezonie w gronie seniorów najlepiej spisał się z rezerwami Polonii Bydgoszcz. W tamtym spotkaniu zdobył aż 11 punktów z 3 bonusami, będąc najskuteczniejszym zawodnikiem w gronie drużyny. Wystąpił także w ćwierćfinale Indywidualnych Mistrzostw Polski, lecz zajął ostatnią, 16 pozycję. Rok później w potyczce z ostrowską Iskrą wywalczył pierwszy w karierze komplet w meczu ligowym (12+3). Z bardzo dobrej strony pokazał się także w Drużynowym Pucharze Polski, gdzie podczas pierwszego meczu Rundy Eliminacyjnej przeciw Stali Gorzów wywalczył 11 punktów i wspólnie z Jackiem Gomólskim poprowadzili drużynę do zwycięstwa w meczu.

Ponownie na torze można było go ujrzeć dopiero w sezonie 1994, po rocznej przerwie od startów. W kolejnym sezonie Start awansował do 1 ligi, a Szczepan, który miał problemy z załapaniem się do podstawowego składu, przeniósł się do CemWapu Opole na rok 1996. Na tle słabo prezentującej się drużyny był jednym z lepiej punktujących zawodników. Był także sprawcą groźnego karambolu, w wyniku którego kontuzji doznał lider drużyny Karol Lis. Niestety Szczepan podobnie jak w Gnieźnie dał się poznać jako chimeryczny jeździec, przeplatając bardzo dobre mecze z kompletnie nieudanymi. Z niezłej strony pokazał się jednak podczas Turnieju Sponsorów w Opolu, gdzie zajął 9 miejsce. Zajął wtedy również dwukrotnie drugie miejsce w biegach dodatkowych: memoriałowym Gerarda Stacha i jubileuszowym Wojciecha Załuskiego. W obu startach pokonał opolskich wychowanków – Mirosława Podchorodeckiego i Sylwestra Dudkiewicza. W sezonie kolejnym wystąpił tylko w jednym meczu, by nie stracić licencji. Na rok 1998 przeniósł się do ŻKS-u Krosno, który był jego ostatnim klubem w karierze.