zdzisław żerdziński

Sukcesy i medale

Srebrny Kask:

1976 – 17 miejsce
1977 – 17 miejsce

Brązowy Kask:

1976 Łódź – 4 miejsce

DPP:

1979 – 4 miejsce

Starty w Lidze Polskiej

  • Kolejarz Opole 1973-1974,1981
  • Gwardia Łódź 1975-1980
  • Śląsk Świętochłowice 1982
  • GKM Grudziądz 1983

Statystyki w Opolu

Sezonów: 3
Meczów: 4
Biegów: 10
Punktów: 8
Średnia biegowa: 0.800 pkt/bieg

Zdzisław Żerdziński

ur. 1 lipca1955, Polska

Starty na żużlu rozpoczynał w opolskim Kolejarzu w 1973 roku czyli wtedy, gdy po tytuł pierwszego i jedynego jak dotąd Indywidualnego Mistrza Świata z Polski sięgał Jerzy Szczakiel. Po dwóch sezonach nauki przeniósł się do drugoligowej Gwardii Łódź, w której już w pierwszym roku startów był czołowym jeźdźcem drużyny. Kolejne dwa sezony były dla niego nieco słabsze. Formę odbudował w roku 1979, kiedy ze średnią ponad 2 punktów na bieg wspólnie z Tadeuszem Gortatem stanowił duet liderów łódzkiego klubu. W Łodzi ścigał się także w roku kolejnym, ale już z gorszym skutkiem i w roku 1981 powrócił do macierzystego Kolejarza, gdzie podobnie jak wcześniej nie miał zbyt wielu okazji do startów.

Rok później Żerdziński znów zmienił zespół i startował w Śląsku Świętochłowice, obok srebrnego medalisty IMŚ Pawła Waloszka. Stanowił o sile drugiej linii zespołu, a w kilku spotkaniach zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Jak się okazało po rocznym epizodzie startów w Świętochłowicach ponownie zmienił otoczenie, wybierając tym razem GKM Grudziądz. Tam występował tylko w meczach na własnym torze. Za każdym razem z pozycji rezerwowego, zawsze mając tylko jeden start w zawodach. Co ciekawe – najlepiej spisał się z drużynami, które w tabeli znalazły się bezpośrednio przed i za GKM-em, czyli ROW-em Rybnik i jego byłym klubem – Śląskiem Świętochłowice, kiedy wygrywał swoje biegi.

Jego największymi sukcesami było zajęcie 4 miejsca w pierwszym w historii finale Brązowego Kasku, ulegając jedynie tercetowi Siekierka, Huszcza i Witelus, pokonując m.in. Andrzeja Marynowskiego, Marka Towalskiego czy późniejszego szkoleniowca Kolejarza Opole – Andrzeja Maroszka. Jego inne osiągnięcia to zajęcie 4 miejsca w Drużynowym Pucharze Polski oraz dwukrotny start w cyklu turniejów finałowych Srebrnego Kasku.

Jako ciekawostkę, warto dodać iż Zdzisław wystąpił w filmie pt. „Poza układem”, który w całości poświęcony był żużlowi. Po zakończeniu kariery po upływie kilku lat postanowił spróbować swoich sił także w odmianie speedway’a na lodzie. Jak sam mówi traktuje te zawody amatorsko, jako dobrą zabawę. Pierwszy raz na takiej imprezie wystąpił w 1997 roku w Berlinie, podczas zawodów z cyklu Golden Spike, gdzie zajął ostatnie miejsce. Później występował w wielu imprezach w całej Europie, bez większych sukcesów. Był pierwszym polskim zawodnikiem, który wystąpił podczas zawodów Sanok Cup w 2007 roku, gdzie występuje co rok. Można powiedzieć, że dzięki niemu sport ten jest rozpowszechniany w naszym kraju, a obecnie w polskiej kadrze znajdują się tacy zawodnicy jak Grzegorz Knapp, Mirosław Daniszewski, Piotr Hejnowski, Michał Widera czy pochodzący z Opola – Tomasz Kopik i jeździec Kolejarza Marcin Sekula.