Jubileuszowy, pięćdziesiąty sezon wykonaniu Kolejarza Opole już za nami. Kto był najmocniejszym ogniwem tegorocznego zespołu? Kto wyróżniał się wśród zawodników kadry Andrzeja Maroszka ? – Zapraszamy do głosowania w plebiscycie portalu KolejarzOpole.pl na najlepszego zawodnika sezonu 2010!
Tegoroczny plebiscyt jest już trzecim w historii naszego serwisu. Dotychczas triumfatorami okazali się Marcin Sekula oraz Adam Czechowicz .
Głosować mogą państwo na jednego z ośmiu nominowanych przez nas reprezentantów Kolejarza . Poniżej lista nominowanych wraz z krótkim podsumowaniem sezonu w ich wykonaniu:
1. Adam Czechowicz – Dla kapitana opolskiego zespołu był to z pewnością najtrudniejszy sezon w karierze. Długie zmagania z chorobą, która uniemożliwiła zawodnikowi rozpoczęcie sezonu wraz z resztą drużyny, spowodowały iż do składu zespołu wrócił zaledwie na cztery kolejki przed zakończeniem fazy zasadniczej. Mimo ciężkiej choroby powrót Czechowicza był jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu. Kapitan powrócił w kapitalnym stylu zdobywając 11 punktów w meczu przeciwko KSM-owi Krosno i prowadząc swój zespół do zwycięstwa. Mimo braków kondycyjnych, kolejne występy były równie udane i Czechowicz pod koniec sezonu przejął rolę lidera zespołu. Ostatecznie w czterech meczach zawodnik wykręcił najwyższą w zespole średnią 2.389/bieg. Najlepszy występ: W meczu przeciwko Ostrovii Ostrów – w pierwszym i jedynym tegorocznym wyjazdowym występie Czechowicz przypomniał sobie swoje najlepsze występy wygrywając w pięknym stylu pojedynki z faworyzowanymi rywalami. Do zdobycia kompletu punktów zabrakło niestety sił.
2. Ben Barker – Transfer Barkera to niewątpliwie jedna z największych niespodzianek tegorocznego letniego okienka transferowego. Opolski klub kontraktując Brytyjczyka dał wyraĽny sygnał iż mimo problemów kadrowych nękających Kolejarza , kierownictwo wciąż liczy na walkę o najwyższe cele w drugiej lidze. Anglik okazał się strzałem w dziesiątkę. Ambitna, efektowna i przede wszystkim efektywna jazda błyskawicznie spowodowała iż Barker stał się ulubieńcem kibiców. Wielu fanów porównywało zawodnika do legendy opolskiego klubu – Seana Wilsona, który na torze był równie nieustępliwy co jego młodszy kolega. Niestety, po dobrych występach rozpoczęły się problemy z młodym zawodnikiem. Barker odmówił występu najpierw przeciwko zespołowi z Lublina a następnie przeciwko Orłowi ŁódĽ. Jego absencja była jednym z czynników, które zadecydowały o odpadnięciu opolskiego klubu z rundy finałowej. Ogółem w sześciu meczach Barker wykręcił średnią 2,207/bieg. Najlepszy występ: W Opolu przeciwko KSM-owi Krosno. Brytyjczyk wywalczył w opolskich barwach pierwszy płatny komplet punktów. Co ważne błysnął także ładną jazdą parą z kolegami z zespołu.
3. Adam Pawliczek – Najstarszy ze startujących żużlowców, 46 – letni Pawliczek do opolskiego zespołu powrócił w ramach wypożyczenia jako uzupełnienie zdziesiątkowanego przez problemy zdrowotne zespołu. Wychowanek ROW-u Rybnik nie miał jednak zamiaru poprzestać na roli rezerwowego. Do składu wskoczył już podczas pierwszego meczu. Zaprezentował się poprawnie, jednak prawdziwy kunszt pokazał dwa dni póĽniej zdobywając komplet piętnastu punktów. Niestety po całkiem udanym początku sezonu, Pawliczek zanotował fatalne występy w turniejach na opolskim torze po czym utracił miejsce w zespole. Do tego powrócić miał na mecz w Krakowie, jednak plany pokrzyżował mu poważny wypadek na torze w Rybniku. Kontuzja wyeliminowała Pawliczka z jazdy już do końca sezonu, mimo to jego średnia – 2,105/bieg pozostała jedną z najwyższych w zespole. Najlepszy występ: „Czysty” komplet przeciwko Ostrovii Ostrów. W drugim meczu sezonu doświadczony żużlowiec był klasą dla samego siebie bezlitośnie wypunktowując rywali i pomagając kolegom z pary.
4. Ricky Kling – Apetyty kibiców Szwed rozbudził już podczas przedsezonowych sparingów, kiedy prezentował świetną równą formę. Równie dobrze prezentował się także w pierwszych meczach ligowych. W ligach zagranicznych potrafił ponadto pokonać choćby Tomasza Golloba. Niestety w połowie sezonu Kling złapał sprzętową „zadyszkę”. Silniki, które oddał do remontu okazały się kompletnym niewypałem, a Szwed był cieniem samego siebie z początku sezonu. Nowe silniki przyniosły powrót do dobrej formy, jednak wówczas Klingowi przydarzyła się kontuzja, która wyeliminowała go ze startu w meczu przeciwko KSM-owi Krosno i doskwierała mu w póĽniejszych występach. Mimo tych problemów Kling był czołową postacią tegorocznego zespołu. Świadczyć o tym może chociażby fakt, iż Szwed był najczęściej desygnowanym do piętnastego biegu zawodnikiem zespołu. Sezon w barwach Kolejarza Kling zakończył ze średnią 1,525/bieg. Najlepszy występ: Wyjazdowy mecz w Krakowie, w którym tylko awaria sprzęgła przeszkodziła zakończyć Szwedowi fenomenalny występ z płatnym kompletem punktów.
5. Igor Kononov – Rosjanin okrzyknięty odkryciem sezonu 2009 miał bardzo trudny start tegorocznych rozgrywek. Po zajęciu czwartego miejsca w cyklu Grand Prix w Ice speedway’u, Rosjanin wrócił do Opola kompletnie bez formy. Regularne treningi spowodowały jednak iż na inauguracyjny mecz był w pełni przygotowany. Po dobrym meczu inauguracyjnym Kononov jeĽdził jednak w kratkę. Rosjaninowi zdarzały się mecze w których był dosłownie nie do „ugryzienia”, ale także takie, w których był zaledwie cieniem samego siebie. Mimo to Kononov mógł być niemal pewien miejsca w zespole, a w zaliczeniu wszystkich tegorocznych meczów przeszkodziła mu jedynie kontuzja której nabawił się przed ostatnim meczem sezonu. W trzynastu meczach Igor wykręcił średnią 1,484/bieg. Najlepszy występ: Mecz na opolskim torze przeciwko Orłowi ŁódĽ. Faworyzowani goście musieli często wznieść się na wyżyny swoich umiejętności by obronić się przed ambitnymi atakami Rosjanina.
6. Ulrich Ostergaard – Po niezbyt udanym początku sezonu Duńczyk długo nie pojawiał się w składzie Kolejarza. Przełamanie nastąpiło w wyjazdowym meczu w Krakowie, w którym Ostergaard wreszcie zaprezentował pełnie swoich możliwości. Występ Duńczyka przeciwko Wandzie był zdecydowanie najlepszym dotychczas w barwach opolskiego klubu. Dzień póĽniej będący „w gazie” zawodnik miał poprowadzić zespół do zwycięstwa w Rawiczu. Niestety, zawodnik został dwukrotnie niesłusznie wykluczony przez sędziego, co potwierdziły telewizyjne powtórki. Po kolejnym dobrym występie przeciwko KSM-owi Krosno, Ostergaard wywalczył sobie pewne miejsce w składzie zespołu. Niestety, póĽniej ponownie dała o sobie znać słaba logistyka zawodnika. Po podpisaniu kontraktu w Anglii, Duńczyk nie mógł występować w przekładanych meczach, a gdy wreszcie miał wystąpić w niedzielę dopadły go problemy żołądkowe. W składzie już się nie pojawił, a w dotychczasowych pięciu meczach wykręcił średnią 1,478/bieg. Najlepszy występ: Wyjazdowe spotkanie w Krakowie. Duńczyk zaprezentował w Grodzie Kraka fantastyczny refleks pod taśmą i przemyślaną jazdę na dystansie, powracając do składu Kolejarza wreszcie zaprezentował to czego oczekiwali po nim kibice.
7. Michał Mitko – Jeden z najbardziej nieprzewidywalnych zawodników w kadrze Kolejarza. W dwunastu odjechanych spotkaniach, potrafił zaprezentować się rewelacyjnie, lub kompletnie bezbarwnie. Na słabszą dyspozycję w niektórych meczach wpływały jednak problemy zdrowotne młodego zawodnika. Jego tegoroczną średnią popsuły przede wszystkim dwa ostatnie ligowe spotkania, kiedy to występował z niedoleczoną kontuzją, oraz wyjazdowy mecz Łodzi w którym wystąpił chory. Mimo wszystko, wiele z jego występów mogło się podobać. Klasą sam dla siebie był podczas meczu w Krośnie, zanim groĽny upadek Michała spowodował Grzegorz Knapp. Doskonale zaprezentował się także w wyjazdowym meczu w Krakowie, gdzie mimo niezbyt pokaĽnego dorobku punktowego swoją ambicją przypieczętował wyjazdowe zwycięstwo zespołu. W przeciągu całego sezonu jego średnia wyniosła 1,449/bieg. Najlepszy występ: Wyjazdowe spotkanie w Krośnie, w którym dopiero bezpardonowy atak rywala powstrzymał nieuchwytnego Mitko przed zdobyciem płatnego kompletu punktów.
8. Marcin Piekarski – Jedyny zawodnik kadry Kolejarza, któremu dane było wystąpić we wszystkich tegorocznych meczach zespołu. Choć Piekarski miał w swoim ostatnim juniorskim sezonie wiele problemów z utrzymaniem optymalnej dyspozycji, to w kilku meczach zaprezentował się z naprawdę dobrej strony. Warto dodać, iż Marcin lepiej czuł się w wyjazdowych meczach zespołu. W czternastu spotkaniach jego średnia wyniosła 1,119/bieg. Najlepszy występ: Wyjazd do Krosna. Na Podkarpaciu tylko rewelacyjny Barker zdobył więcej oczek niż Piekarski. Co więcej, młodzieżowiec popisał się ambitną walką o wywalczone na starcie pozycje.
Głosować na swojego faworyta mogą państwo w module ankieta na stronie głównej. Plebiscyt trwa do poniedziałku 20 września. Zwycięzca plebiscytu zostanie uhonorowany okolicznościowym pucharem podczas Turnieju Jerzego Szczakiela. Zapraszamy do głosowania!