christian ago

Sukcesy i medale

DM Szwecji:

2008 – brązowy medal z Dackarną Mallila
2009 – złoty medal z Lejonen Gislaved
2010 – srebrny medal z Lejonen Gislaved

DM Danii:

2009 – brązowy medal z BSC Brovst
2010 – brązowy medal z HSK Holsted

Starty w Lidze Polskiej

  • KŻ Kolejarz Opole 2009-2010
  • Speedway Wanda Kraków 2011-2012

Statystyki w Opolu

Sezonów: 2
Meczów: 13
Biegów: 54
Punktów: 50 +4
Średnia biegowa: 1.000 pkt/bieg

Christian Agö

ur. 25 listopada 1990 w Mariestad, Szwecja

Wychowanek Ornarny Mariestad. W jej barwach zadebiutował w 2007 roku w rozgrywkach Allsvenskan. Rok później podpisał swój pierwszy, od razu dwuletni, kontrakt w Polsce. Klubem, który zdecydował się na kontrakt ze Szwedem był Start Gniezno. W pierwszej Stolicy Polski nie dane mu było jednak zadebiutować. W trakcie sezonu 2009 o wypożyczenie Ago poprosił Kolejarz Opole. Start zgodził się, jednak widząc potencjał w młodzieżowcu postawił mu warunek – przedłużenie kontraktu o kolejny rok.

Ostatecznie Christian przedłużył umowę w Gnieźnie i trafił do zespołu z Opola. W pierwszym sezonie wystąpił w sześciu spotkaniach, notując niezbyt imponującą średnią 1,192 punktu na bieg. Na torze jednak często spisywał się lepiej niż wskazywała na to punktacja, więc działacze KŻ Kolejarz bez większego wahania zaproponowali mu pozostanie w Opolu. Ago rozwiązał swój kontrakt w Gnieźnie i przeniósł się do Opola. Sezon 2010 jednak był jeszcze mniej udany od poprzedniego. W siedmiu spotkaniach sympatyczny Szwed zdobył zaledwie 21 punktów i zakończył rozgrywki ze średnią 0,821 pkt/bieg.

Po niemal dwuletniej przygodzie z opolskim Kolejarzem, Ago trafił do zespołu Speedway Wandy Kraków. Zmiana środowiska wyraźnie pomogła Szwedowi, który w swoim pierwszym sezonie startów w Krakowie wystąpił w 10 spotkaniach i niemal podwoił swoją średnią biegową. Ponownie pokazał spory potencjał, który dał mu przedłużenie umowy z Wandą. Niestety, drugi sezon w Krakowie był już dla niego mniej udany. W lidze wystąpił zaledwie czterokrotnie, notując średnią 1,75 punktu na bieg.

Speedway Wanda była jego ostatnim klubem w Polsce. Lepiej radził sobie w rodzimej Szwecji, gdzie zdobył nawet trzy medale w Elitserien. W najwyższej lidze pełnił jednak głównie rolę rezerwowego. Ponadto startował w Danii, gdzie dwukrotnie ze swoimi zespołami zajmował najniższy stopień podium. W trakcie startów w Opolu uczęszczał do pierwszej na świecie szkoły o profilu żużlowym. Karierę zakończył po sezonie 2014 w wieku zaledwie 24 lat.