jan kozubski

Sukcesy i medale

DMP:

1970 – brązowy medal

Starty w Lidze Polskiej

  • Kolejarz Opole 1961-1971

Statystyki w Opolu

Sezonów: 11
Meczów: 115
Biegów: 347
Punktów: 330.5
Średnia biegowa: 0.952 pkt/bieg

Jan Kozubski

ur. 11 listopada 1941 w Białozórce, Polska

Jeden z pierwszych wychowanków Kolejarza w historii i członek „brązowej” drużyny z 1970 roku. Urodził się we wsi Białozórka na terenie dzisiejszej Ukrainy.

W rozgrywkach ligowych debiutował w tym samym roku co opolska drużyna, czyli 1961. Na żużlu ścigał się przez jedenaście kolejnych sezonów. Jego wyniki z roku na rok były coraz lepsze, lecz w rozgrywkach ligowych był jedynie solidnym zawodnikiem drugiej linii. Najlepszym sezonem był dla niego ostatni rok w karierze, kiedy to osiągnął średnią 1,44 punktu na bieg, będąc pewnym punktem pierwszoligowego Kolejarza Opole.

W jego metryce próżno szukać jednak sukcesów indywidualnych. W roku 1969 wziął udział w ćwierćfinale Indywidualnych Mistrzostw Polski w Ostrowie, gdzie w stawce trzynastu zawodników z pięcioma punktami na koncie uplasował się na jedenastym miejscu, wyprzedzając jedynie Lecha Majewicza i Jana Łotockiego. Jako rezerwa toru zaliczył niezły występ w opolskim ćwierćfinale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Co ciekawe, Kozubski miał wtedy… 29 lat,  zatem mimo siedmiopunktowej zdobyczy o awansie do półfinału nie miał prawa myśleć. Wystąpił także w test-meczu z Motoclub Meissen w Opolu, zdobywając pięć punktów w trzech startach.

Jego największym osiągnięciem pozostaje brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski, zdobyty z Kolejarzem w 1970 roku.