Punktów: 0
Średnia biegowa: 0.000 pkt/bieg

Michał Ciura

ur. 16 kwietnia 1987 w Częstochowie, Polska

Zanim trafił na klasyczne tory żużlowe, z powodzeniem występował na minitorach. W roku 2002, znalazł się nawet w reprezentacji narodowej na miniżużlu, której barw bronił podczas Mistrzostw Świata Gold Trophy w duńskim Vojens. Młody częstochowianin w kraju Hamleta nie zabłysnął i odpadł już na początku, w ćwierćfinałach.

Licencję żużlową zdobył w 2004 roku, dzięki pomocy Sebastiana Ułamka, który podarował mu swój motocykl, kevlar oraz pełny osprzęt żużlowy. Już tego samego roku zadebiutował w lidze. Młody zawodnik wystąpił w jednym biegu, nie zdobywając punktów. Kolejny sezon był już dla niego znacznie lepszy. W dwunastu meczach pojawił się na torze łącznie 29 razy. Wygrał jeden z wyścigów, raz zakończył bieg na drugiej pozycji oraz siedemiokrotnie zdobywał jedno oczko.

W 2006 roku, w poszukiwaniu częstszych startów, Ciura zmienił barwy klubowe i przeniósł się do Kolejarza Opole. Ten sezon miał być dla niego przełomowym. Skończyło się jednak na tym, że wystąpił tylko w jednym meczu ligowym. Na torze w Miszkolcu wystartował tylko w jednym biegu, dojeżdżając do mety na ostatniej pozycji. Po tym kompletnie nie udanym sezonie zakończył starty na żużlu.

Zawodnik może pochwalić się zdobyciem dwóch brązowych medali Drużynowych Mistrzostw Polski, wraz z macierzystym Włókniarzem Częstochowa. Ciura brał udział również w półfinałach Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski i Srebrnego Kasku, gdzie zajmował jednak odległe pozycje, nie kwalifikując się do finałów. Lepiej było w Brązowym Kasku. W 2004 awansował do finału jako rezerwowy. Mimo roli rezerwowego, udało mu się wystąpić w tych zawodach w 3 biegach, w których zdobył 4 punkty i zajął 14 miejsce. W kolejnym sezonie do finału tych rozgrywek awansował z 6 miejsca w półfinale. W finale nie powiodło mu się już tak dobrze i zajął ostatnie, 18 miejsce, nie zdobywając ani jednego punktu.

Michał, mimo nie najlepszych startów, dysponował bardzo ładną, efektowną sylwetką na motocyklu. Nie przyniosła mu ona jednak spodziewanych wyników na żużlowych torach. Wielu ekspertów twierdzi, że młody zawodnik nieco zbyt szybko został okrzyknięty mianem wielkiego talentu, przez co nie przykładał się należycie do treningów i nie potrafił rozwinąć drzemiącego w nim potencjału.