gerard stach

Sukcesy i medale

MIMP:

1974 Tarnów -srebrny medal

Srebrny Kask:

1974 -złoty medal

Starty w Lidze Polskiej

  • Kolejarz Opole 1972-1974

Statystyki w Opolu

Sezonów: 3
Meczów: 27
Biegów: 83
Punktów: 122
Średnia biegowa: 1.470 pkt/bieg

Gerard Stach

ur. 20 października 1952 w Miedzianej (zm. 13 października 1974), Polska

Rewelacyjnie zapowiadający się wychowanek opolskiego Kolejarza. W lidze debiutował w roku 1972. Dwa lata później, jako 22 letni zawodnik wywalczył Srebrny Kask, oraz srebrny medal MIMP. Wówczas, gdy Kolejarz Opole występował w 2 lidze osiągnął rewelacyjną średnią biegową 2,38 pkt/bieg, co w ogólnej klasyfikacji dawało mu 8 miejsce, za m.in Jerzym Szczakielem, Henrykiem Żyto, Leszkiem Marszem, Janem Ząbikiem czy Zbigniewem Studzińskim. Jego kariera nabrała tempa i większość znawców uznała go za jednego z najlepiej zapowiadających się polskich zawodników. Przegrał w finale MIMP z Jerzym Rembasem lecz tą porażkę powetował sobie w serii turniejów o Srebrny Kask, pokonując reprezentanta Stali Gorzów o jeden punkt.

Wydawało się,że Gerard będzie stanowił o sile opolskiego zespołu także w roku kolejnym, kiedy to po rewelacyjnym sezonie 1974 uzyskali awans do 1 ligi. Niestety feralnego 13 października 1974 żużlową Polskę obiegła informacja o śmierci opolskiego zawodnika. Podczas międzypaństwowych zawodów towarzyskich, pomiędzy Kolejarzem Opole a czechosłowackim AMK Koprivnica, Gerard w swoim pierwszym starcie, a mianowicie biegu 3 jadąc na drugiej pozycji tuż za Janem Vernerem próbował atakować zawodnika rywali. Na drugim łuku 3 okrążenia upadł, z impetem wpadł na niego inny zawodnik biorący udział w tej gonitwie. Zmarł kilka godzin później w szpitalu, na skutek obrażeń wewnętrznych odniesionych w wypadku (m.in pęknięta miednica), nie odzyskując przytomności. Na żużlu występował również jego starszy brat Franciszek. Od kilku lat na torze w Opolu rozgrywa się memoriał poświęcony pamięci zawodnika. Początkowo w formie jednego biegu, obecnie jako turniej indywidualny, który z zawodów młodzieżowych przeobraził się w imprezę także dla seniorów.

W zorganizowanym z okazji 50 jubileuszu sportu żużlowego w Opolu plebiscycie na najwybitniejszych zawodników Kolejarza, Gerard zajął jedenastą lokatę.