Osłabiona Polonia Piła postawiła wysoko poprzeczkę Kolejarzowi Opole. Po zaciętym pojedynku lepsi okazali się gospodarze, ale bonus zgarnęli goście. Mecz został przerwany po 10. wyścigu. Decyzja sędziego wzbudziła kontrowersje w parkingu i na trybunach.

Od początku meczu nad Opolem wisiały ciemne chmury. Kibice nerwowo spoglądali w niebo. Po ósmym wyścigu spadł deszcz, jednak po chwili wznowiono zawody. Kolejna ulewa przyszła w trakcie dziesiątego biegu i wyrządziła większe szkody. Na torze osiadło sporo wody i arbiter Michał Stec chciał przerwać spotkanie. Po namowach opolan nakazał przygotowanie nawierzchni.

Do pracy zabrały się zarówno służby techniczne, jak i kibice. Prawie trzydzieści osób ściągało
z toru maĽ. – Chylę czoła przed fanami, bo pokazali kawał dobrej roboty – chwalił prezes Kolejarza, Jerzy Drozd. Niestety zaangażowanie kibiców (także przyjezdnych) poszło na marne. Po półtorej godzinie prac, sędzia przerwał zawody. Opolanie kwestionowali tę decyzję. – Nie mnie rozstrzygać, czy była ona słuszna. Martwi mnie co innego. Rozjemca nie panował nad wydarzeniami. Swoje werdykty podejmował na podstawie opinii zawodników Polonii – komentował Drozd. – Powinien być niezależny i odporny na presję.

Opolscy działacze pretensje mieli do przyjezdnych. – Na mokrej nawierzchni radzili sobie coraz gorzej. Punkt bonusowy mieli w kieszeni, więc odwołanie meczu było im na rękę – mówiła jedna z osób funkcyjnych. Pilanie odpierali te zarzuty. – Gdyby zawody kontynuowano, pokusilibyśmy się o zwycięstwo
– ripostował Piotr Świst. – Powiedziałem gospodarzom, że mogę jechać. Postawiłem jeden warunek: niech ktoś zadeklaruje, że zapłaci mi rentę inwalidzką, w przypadku groĽnej kontuzji. Ten tor stwarzał niebezpieczeństwo – dodał Świst.

Mimo sprzeciwu arbitra, po zawodach na torze pojawili się gospodarze. Jazdę Ricky Klinga i Igora Kononowa przyjęto z owacją. – Pokazali, że tor był zdatny do użytku – powiedział Michał Mitko, jeĽdziec Kolejarza.

Samo spotkanie było przeciętnym widowiskiem. Pilanie przyjechali w okrojonym składzie: bez Aleksieja Charczenki i Simona Steada, a widniejący w programie
Mateusz Mikorski nie wystąpił z powodu kontuzji kręgosłupa. Mimo problemów przyjezdni postawili opór gospodarzom. Doskonale spisywał się Świst, który w trzecim i piątym wyścigu stoczył ostry bój z Mitko. Opolanin atakował prowadzącego rywala, lecz ten nie zostawił mu miejsca przy bandzie. Po gonitwie zawodnicy rzucili się sobie do gardeł, ale zostali szybko rozdzieleni. – Nie wiem, po co to zamieszanie – bagatelizował kapitan przyjezdnych. – Jechałem z przodu i dyktowałem warunki.

Kontrowersje wzbudziła ósma gonitwa. Triumfował w niej Świst, startujący bez numeru na plastronie. Zdaniem opolan, było to niesłuszne z regulaminem. – Skąd sędzia miał wiedzieć, kto jedzie? – pytał Andrzej Maroszek, trener miejscowych. – Żużlowiec z niewłaściwym pokrowcem jest wykluczany, podobnie powinno być w tej sytuacji.

Dobrze spisywał się Krzysztof Pecyna, dla którego był to pierwszy występ w tym sezonie. – Z występu jestem umiarkowanie zadowolony. Brakuje mi jeszcze lepszego sprzętu – mówił Pecyna, który imponował walecznością. W czwartym biegu wyprzedził na dystansie Klinga. Pasywność Szweda skwitowano na trybunach gwizdami. – Nie wiem, co się dzieje z Rickym- zastanawiał się Jerzy Drozd. – Trzeba z nim porozmawiać i wyjaśnić przyczyny słabszej postawy.

Fatalne zawody rozegrał Igor Kononow. Rosjanin w trzech startach zdobył zaledwie punkt. Coraz lepiej poczyna sobie Marcin Piekarski, który zdołał wygrać dwa biegi. – Myślę, że spisałem się przyzwoicie – powiedział opolski młodzieżowiec. – Szkoda, że spotkania nie kontynuowano, bo na przyczepnej nawierzchni czuję się bardzo dobrze.

Niewiele brakowało, a goście odnieśliby zwycięstwo. Po ósmym biegu prowadzili jednym oczkiem i gdyby meczu nie wznowiono po pierwszych opadach, wywieĽliby z Opola trzy punkty. – Przyjechaliśmy z zamiarem wygranej – tłumaczył Pecyna. – Byliśmy bliscy celu. I tak nie jest nieĽle, bo zgarnęliśmy bonus.

Niezadowoleni byli gospodarze, którzy liczyli na zdecydowany triumf. Tymczasem na wysokości zadania stanęli tylko Mitko, Piekarski i Ben Barker. Anglik jeĽdził nieustępliwie; angażował się także w prace na torze. Podpowiadał, jak przygotować nawierzchnię, by stała się zdatna do użytku. – Takie warunki jak dzisiaj, to na Wyspach norma. Nikt nie zastanawiałby się nad odwołaniem zawodów – komentował Barker. – Do siebie nie mogę mieć pretensji. Osiem punktów to satysfakcjonujący rezultat.

Rozgoryczeni przebiegiem wydarzeń byli kibice, którzy długo okupowali bramy parkingu. W ostrych słowach wyrażali się o Piotrze Świście. Dopiero po przybyciu policji, zawodnik udał się do busa, wdając się w pyskówkę. Fani domagali się również rozmowy z arbitrem. – Chcemy usłyszeć od sędziego magiczne słowo „przepraszam” – mówił jeden z kibiców. – Gdybyśmy chcieli bójki, dawno sforsowalibyśmy ochronę.

– Rozumiem dezaprobatę publiczności – komentował Drozd. – W tym sezonie nie jest rozpieszczana. Ale mam nadzieję, że przysporzymy jej jeszcze radości. Sezon się nie skończył. Będziemy do końca walczyć o rundę finałową. Oby nam dopisało w końcu szczęście.

Polonia Piła
– 28
1. Piotr Świst – 12 (3,3,3,3)
2. Piotr Dziatkowiak – 2 (0,0,1,1)
3. Piotr Rembas – 4 (1,3,0)
4. Simon Stead – ZZ
5. Krzysztof Pecyna – 6+1 (2,2*,0,2)
6. Mateusz Mikorski – 0 (w,-,-,-)
7. Cyprian Szymko – 4 (2,0,1,1)

Kolejarz Opole – 31
9. Ben Barker – 8 (2,3,3)
10. Mariusz Franków – 5+3 (1*,2*,2*)
11. Michał Mitko – 7 (2,2,3)
12. Igor Kononow – 1+1 (t,1*,d)
13. Ricky Kling – 3 (1,d,2)
14. Marcin Piekarski – 7 (3,3,1,0)
15. Jan Holub – 0 (d)

Bieg po biegu:
1. (61,2) Świst, Barker, Franków, Dziatkowiak 3:3
2. (63,2) Piekarski, Szymko, Holub (d/start), Mikorski (w/2min) 3:2 (6:5)
3. (62,6) Świst, Mitko, Rembas, Kononow (t) 2:4 (8:9)
4. (62,1) Piekarski, Pecyna, Kling, Szymko 4:2 (12:11)
5. (61,3) Świst, Mitko, Kononow, Dziatkowiak 3:3 (15:14)
6. (63,2) Rembas, Pecyna, Piekarski, Kling (d4) 1:5 (16:19)
7. (61,2) Barker, Franków, Szymko, Pecyna 5:1 (21:20)
8. (62,3) Świst, Kling, Dziatkowiak, Piekarski 2:4 (23:24)
9. (63,6) Barker, Franków, Dziatkowiak, Rembas 5:1 (28:25)
10. (63,2) Mitko, Pecyna, Szymko, Kononow (d4) 3:3 (31:28)

Sędziował: Michał Stec (Krosno)

NCD: 61,2- Piotr Świst i Ben Barker w pierwszym i siódmym biegu

Widzów: 1500 (w tym gości: 5)

Startowano według I zestawu

Oliwer Kubus

Ľródło: sportowefakty.pl

Komentarze

komentarzy