50 lat temu zespół Kolejarza Opole po raz pierwszy wystąpił na żużlowym torze, a 40 lat temu drużyna odniosła swój największy sukces – brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski.
Rok 1970 był w ogóle szczęśliwy dla Kolejarzy. Medal w lidze, ale także pierwszy start opolskich żużlowców w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata, organizowanych po raz pierwszy w Polsce, we Wrocławiu (Zygfryd Friedek wystartował i po pechowym upadku zajął 15 miejsce, a Jerzy Szczakiel był drugim rezerwowym i niestety nie zaprezentował się na torze). Zygfryd Friedek reprezentował Polskę też w Drużynowych Mistrzostwach Świata w finale kontynentalnym w Slanych, a niewiele brakowało by i Jerzy Szczakiel reprezentował Polskę w finale tych mistrzostw na Wembley; opolski zawodnik poleciał nawet do Londynu, ale ostatecznie z szóstki reprezentantów to właśnie on został w parkingu. Na krajowym podwórku – po raz pierwszy dwóch zawodników z Opola awansowało do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski (Stanisław Bombik i Jerzy Szczakiel), zespół wygrał w drugiej grupie Pucharu PZMot. W turniejach towarzyskich w NRD w Brieske wygrał Stanisław Bombik, a w Meissen drugi był Stanisław Skowron. Na koniec sezonu Jerzy Szczakiel triumfował w opolskim tradycyjnie silnie obsadzonym turnieju o Puchar Przewodniczącego MRN.
Wracając do ligi. Pogoda pokrzyżowała plany i pierwszoligowy debiut Kolejarza, który miał mieć miejsce 5 kwietnia w Opolu został odwołany. Dopiero tydzień póĽniej, 12 kwietnia, Kolejarze wystartowali na torze Wybrzeża Gdańsk i wygrali jednym punktem. Mecz był dramatyczny, a jego przebieg przedstawia relacja z „Trybuny Opolskiej” zamieszczona poniżej.
Trybuna Opolska o meczu w Gdańsku
Premiera pierwszoligowego żużla w Opolu miała miejsce 19 kwietnia w meczu ze Śląskiem Świętochłowice. Zawody toczyły się na styku, po 9 wyścigach był remis 27-27. W 10-tym Bombik ze Skowronem wygrali 5-1, w 11-tym Friedek z Hylą 4-2 i było 36-30 dla Kolejarza. Niestety dwa ostatnie biegi należały do gości: w 12. biegu było 5-1 dla Muchy i Jarmuły, a w 13-tym po upadku Friedka zwyciężył Paweł Waloszek przed Bombikiem i Brabańskim, 4-2 dla Śląska i remis 39-39 w meczu.
Zdobywców punktów w całym sezonie przypomina załączona tabela, a poniżej tylko wyniki meczy w kolejności w jakiej zostały rozegrane:
Wybrzeże Gdańsk – Kolejarz Opole 37-38
Kolejarz Opole – Śląsk Świętochłowice 39-39
Kolejarz Opole – Polonia Bydgoszcz 49-29
Stal Gorzów Wlkp. – Kolejarz Opole 41-36
ROW Rybnik – Kolejarz Opole 46-31
Unia Leszno – Kolejarz Opole 33-43
Kolejarz Opole – Sparta Wrocław 49-28
Sparta Wrocław – Kolejarz Opole 41-37
Kolejarz Opole – Unia Leszno 47-30
Kolejarz Opole – ROW Rybnik 33-45
Kolejarz Opole – Stal Gorzów Wlkp. 46-31
Śląsk Świętochłowice – Kolejarz Opole 42-35
Kolejarz Opole – Wybrzeże Gdańsk 48-30
Polonia Bydgoszcz – Kolejarz Opole 48-30
Ostatni mecz w Bydgoszczy odbywał się na ciężkim nierównym torze, jaki w tamtych latach często czekał na przyjezdnych. Opolanie nie bardzo dawali sobie na nim radę, a przede wszystkim nie chcieli ryzykować kontuzji przed czekającym ich startem w finale IMŚ. Mieli już zapewniony brązowy medal w DMP, a szanse na srebrny stracili dwie kolejki wcześniej w Świętochłowicach, gdzie sędzia Stanisław Saj po dwóch zwycięstwach biegowych wykluczył w kolejnym starcie Zygfryda Friedka i to do końca meczu bez prawa do zastąpienia innym zawodnikiem.
Tabela tego sezonu przedstawia się następująco:
1. ROW Rybnik 14 24 +186
2. Śląsk Świętochłowice 14 21 +184
3. Kolejarz Opole 14 15 +41
4. Polonia Bydgoszcz 14 15 +10
5. Stal Gorzów Wlkp. 14 15 -11
6. Sparta Wrocław 14 10 -90
7. Wybrzeże Gdańsk 14 10 -103
8. Unia Leszno 14 2 -217
Trenerem Kolejarza w 1970 r. był Stanisław Skowron, a uprawnienia instruktora przed sezonem uzyskał także Bogumił Grudziński.
Wyniki opolskich zawodników w sezonie 1970 (*.pdf)
Zobacz!
No i kibice – na tych Kolejarze mogli liczyć zawsze. Szczelnie zapełniali trybuny, a bardziej odważni wchodzili nawet na drzewa jak widać na załączonym zdjęciu z „Trybuny Opolskiej”.
Tłumy kibiców na meczu Kolejarza.
I przy okazji jeszcze jedna informacja – w 1970 r. Klub Sportowy Kolejarz Opole świętował 25-lecie powstania. Historię klubu przypomniał na łamach „Trybuny Opolskiej” jego prezes Tadeusz Chwirut. Wywiad ten dołączamy do dzisiejszego odcinka.
Jubileuszowy wywiad z prezesem KS Kolejarz
Henryk Malisz